Przejdź do treści

Program „Moje Ciepło”

Nowy program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod nazwą „Moje Ciepło”, cieszy się coraz większym zainteresowaniem potencjalnych beneficjentów. Program „Moje Ciepło”, który upowszechni w jednorodzinnych domach pompy ciepła jest komplementarny wobec programu „Czyste Powietrze”.

Budżet programu „Moje Ciepło” obecnie wynosi 600 mln zł, a wsparcie finansowane z NFOŚiGW są udzielane w formie bezzwrotnych dotacji na zakup i montaż wybranej pompy ciepła, będzie można dostać środki w wysokości od 7 do 21 tys. zł. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków. Okres kwalifikowalności będzie natomiast liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r

Beneficjentami mogą zostać osoby fizyczne – właściciele bądź współwłaściciele nowych jednorodzinnych domów. Przez termin „nowy budynek mieszkalny” w programie „Moje Ciepło” rozumie się taki, w przypadku którego w dniu ubiegania się o dofinansowanie nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu.

Może to być również nowy jednorodzinny budynek mieszkalny, w odniesieniu do którego złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie – pod warunkiem jednak, że nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021r. 

Warunkiem otrzymania dotacji na pompę ciepła jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku.

Należy pamiętać o zasadzie: najpierw inwestycja, potem refundacja.

Zgodnie z polityką ekologiczną Ministerstwa Klimatu i Środowiska i misją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz założeniami programu „Moje Ciepło” program ma na celu wyraźnie zwiększyć w Polsce udział odnawialnych źródeł energii w finalnym zużyciu energii oraz rozpowszechnieniu idei OZE w polskim społeczeństwie.